Bilge Kadının Aynadaki YüzüHalide Edip Adıvar'ın Romanlarında Yapı ve İzlek

Yrd. Doç. Dr. Veysel Şahin

Kitabı okumak veya indirmek için Bilge Kadının Aynadaki YüzüHalide Edip Adıvar'ın Romanlarında Yapı ve İzlek çevrimiçi kayıt olmalısın

DİL TÜRK
TARİH SONU 2014-11-25
DOSYA FORMATI 12,12 MB
ISBN 6053421627
FİYAT ÜCRETSİZ

KİTAP AÇIKLAMASI

Varoluşun soylu öyküsünü her okunuşta farklı anlam derinliğinde okuyucusuna sunan edebî metinler, çağın ruhunu kendi tarihsel bütünlüğü içinde yansıtan bir farkındalıklar bütünüdür. Nitekim insan, kendi gerçekliğini sanatın sınır tanımaz soylu evreninde keşfettikçe varlığını yeniden kavrayarak dünyaya kök salar. Bu durum insanı, sıradanlaşan yaşam algısının dışına çıkararak onu yaratıcı kılar. Bu bağlamda bir düşün ve eylem insanı olan Halide Edib Adıvar’ın romanları, öznel anlamda Türk milletinin, genel anlamda ise bütün insanlığın yaşadığı tarihsel ve toplumsal olayları yansıtan bir aynadır. Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatında romancığı ile ön plana çıkan Halide Edib Adıvar’ın romanları yapı ve izleksel kurgusu açısından “Bireysel ve Psikolojik İzlekli Romanlar, Yeniden Kuruluş ve Kurtuluş Savaşı İzlekli Romanlar ve Töre ve Toplumsal İzlekli Romanlar” olmak üzere üç ana başlık altında irdelenerek yazarın şahsi mitiyle çağın ruhu arasındaki yankı ve yansımaları dikkatlere sunuldu.

...lığı ile ön plana çıkan Halide Edip Adıvar'ın romanları yapı ve izleksel kurgusu ... Bilge Kadının Aynadaki Yuzü : Halide Edip Adıvar'in Romanlarında... ... ... Bilge Kadının Aynadaki Yüzü. Halide Edip Adıvar'ın Romanlarında Yapı ve İzlek. Tavsiye et. Hata bildir. Bilge Kadının Aynadaki Yüzü Halide Edip Adıvar'ın Romanlarında Yapı ve İzlek. Bu bağlamda bir düşün ve eylem insanı olan Halide Edip Adıvar'ın romanları, öznel anlamda türk milletinin, genel... Konu Başlığı: Adıvar, Halide Edip, 1882-1964-Eleştiri ve yorum. One or more item ... Bilge Kadının Aynadaki Yuzü : Halide Edip Adıvar'in Romanlarında... ... ... Konu Başlığı: Adıvar, Halide Edip, 1882-1964-Eleştiri ve yorum. One or more items could not be added because you are not logged in. Go to:Top of Page.